בדרך לחיים חדשים – המשפחה וההתמכרות / שלומי כהן

משפחות רבות מתמודדות עם בעיית התמכרות של אחד או יותר מחברי המשפחה. ההתמודדות במצבים אלו מלווה, פעמים רבות, בתחושה של חוסר אונים, חוסר ודאות, תסכול אכזבה וכעס. אתה עומד מול אדם כל כך קרוב אליך ובאותו זמן כל כך רחוק. אתה רוצה רק להציל אותו. אתה מוכן לעשות הכל, אולם פעמים רבות אין אף אחד בצד השני, אף אחד שיכול לקבל את מה שיש לך לתת. אתה מתחרה מול הסם, האלכוהול ההימורים או לחילופין התנהגות התמכרותית מסוימת, והתחרות קשה, חסרת תיקווה, אבל קשה יותר לוותר, קשה להפסיק לנסות.

כאשר מתבוננים בניסיונות המשפחה להציל את המתמכר, ניתן לראות שיחזור של אותם ניסיונות, לפעמים במשך שנים רבות. יחד עם זאת ישנה ציפייה לתוצאה שונה, ציפייה שאולי יקרה נס והוא ישתנה, אולי זה פתאום יעבור. זהו המעגל האין סופי של חוסר האונים ותסכול, אשר נותן למשפחה תחושה של תקיעות ואף משמר את המצב הקיים.
הדרך הקלאסית בה נוהגת משפחת המתמכר מתאפיינת פעמים רבות במסר כפול – לקיחת אחריות ממנו ובו בזמן ביקורת רבה כלפיו, שהוא לא עושה כלום למען עצמו. פעמים רבות נוכל לראות בחור בגילאי ה- 30 ומעלה, אשר מתגורר אצל הוריו, שדואגים לכל צרכיו – מתשלום כל חשבונותיו ועד לסידור מיטתו, כביסה ואוכל חם לשולחן. ההורים טוענים “אם אני לא אעשה את זה, הוא בטח לא ידאג לדברים האלה..” “הוא גר בבית שלי, אם אני לא אנקה, אני אצטרך לגור בבית מלוכלך…” מה אני אעשה, אזרוק אותו לרחוב… שם יותר מסוכן, הוא עלול להתדרדר..” אכן תחושה של מלכודת.

מצב דומה נוכל למצוא אצל אשת המתמכר. הוא מייצר סביבו בעיות, והיא אחריו מנסה להספיק לפתור אותן ואף לחפות עליהן כלפי חוץ. אלו הן בעיות אין סופיות עם התמודדות אין סופית.

דילמות דומות עולות גם אצלה – “אם לא אפתור את הבעיות גם אני אסתבך..” “איך אני יכולה לזרוק אותו לרחוב במצב כזה..” “הוא אבא טוב ורוצה מאוד לעזור, אבל…” יש כל כך הרבה בעיות, ילדים.. אני צריכה שותף ולא יכולה לוותר עליו.. אפילו אם..” ניתן לראות באופן בולט את האמביוולנציה הרבה בה נמצאים בני משפחתו של המתמכר. בני המשפחה מתמודדים עם קונפליקט פנימי עמוק אשר מחזק ומשמר את התנהגות המתמכר ומשאיר אותם חסרי אונים ומתוסכלים מולו.

החזרת השליטה לחיים:
פעמים רבות המפתח לשינוי נימצא אצל בני המשפחה. המטרה היא להחזיר לבני המשפחה את השליטה על חייהם ולא להיסחף אל תוך ההתמכרות והשלכותיה. בנקודה זו אנו עוברים להתבוננות מערכתית ולאפשרות לשנות חלק רחוק באמצעות שינוי של חלק קרוב. הכוונה היא להתמקד בחלק שרוצה ומעוניין לשתף פעולה בתהליך השינוי ועל ידי כך להשפיע על התמודדותו של המתמכר.

בזמן שבת הזוג או ההורים פונים לקבלת עזרה מקצועית הם מניחים את הבעיה על השולחן ומצהירים שיש כאן בעיה שצריך להתמודד איתה. בדרך זו הם מתחילים להחזיר שליטה לחייהם. הם אינם מחכים שהמתמכר יפנה לעזרה, אלא הם עצמם פונים לקבלת עזרה. המכור חש בשינוי בסביבתו ומתחיל לחוש בבעיה. לפתע אין ברירה, ההורים או בת הזוג מפסיקים לחפות עליו – החשבונות, הקנסות וכל שאר הבעיות שהוא מיצר, עוברים לאחריותו הבלעדית. המתמכר נאלץ לצאת מעולם הדמיון ולהתמודד עם המציאות. הוא מתחיל להתמודד עם מצבים אשר מאפשרים לו התבוננות פנימית וצורך בלקיחת אחריות.

תהליך זה איננו פשוט היות והוא דורש שינוי מהותי במערכת היחסים שבין המתמכר למשפחתו. המשפחה זקוקה ללמוד מחדש כיצד להרפות והמתמכר זקוק ללמוד מחדש כיצד לאחוז באחריות שהועברה אליו. הקושי הגדול הוא שהדברים בדרך כלל לא מתרחשים במקביל. קרוב לוודאי, שכאשר בני המשפחה ירפו, המתמכר יבחן את המצב ויבדוק עד כמה הם רציניים, הוא לא ימהר לקחת אחריות היות ומצב זה חדש לו ודורש מאמץ. יהיו ניסיונות לעורר רגשות אשם אצל בני המשפחה וסביר להניח שהמתיחות בבית תגבר. בני המשפחה יזדקקו לאורך רוח ולאמונה בדרכם החדשה.

במסגרת הטיפול הפרטני או הקבוצתי “במכון רעות” תיערך הכנה למשפחה. ניתן יהיה ללמוד כיצד להרפות, בדרך שלא תתפרש כדחייה, כיצד להתמודד עם המתיחות בתוך הבית וכמו כן, תיבדק סוגיית רגשות האשם ומקורותיה. באופן זה נבטיח התמודדות יעילה בתהליך השינוי.

העבודה עם בני המשפחה מתחילה בכך, שניתן להם מקום, מצב שהם אינם רגילים אליו. בני המשפחה רגילים להיות עסוקים סביב המכור ומתמכרים להתעסקות זו. הם נוטים להתעלם מהרצונות שלהם ובשלב מסוים אף לשכוח אותם. כמו כן, העבודה מתמקדת בפיתוח היכולת להציב גבולות ולהרפות במצבים מסוימים.

שלב נוסף הוא קבלת מידע – ישנה חשיבות רבה להבנת מאפייני ההתמכרות. הבנה זו מאפשרת תמונה בהירה יותר של המצב ומקלה על המשפחה בעת הצבת הגבולות מול המתמכר ובהתמודדות עם רגשות האשם אשר מלוות את המשפחה לאורך כל הדרך. דרך זו אינה קלה והיא דורשת התמדה ועקביות אולם בסופה ניתן לפגוש משפחה עם חיים חדשים.

כתב: שלומי כהן, M.S.W מטפל בהתמכרויות.

תגובות פייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *