גישור – הגשר לגירושין בהסכמה ובכבוד / אריאלה מלצר

גישור הינו הליך לישוב סכסוכים בין צדדים, המשתפים פעולה במטרה להגיע להסכמה ביניהם באמצעות גורם אובייקטיבי וניטרלי. הליך זה מתאים לכל סכסוך בתחומי החיים השונים ובמיוחד, בסכסוכי משפחה בכלל ובגירושין בפרט. ידוע כי גירושין הינו משבר בחיים, רווי מתח וכרוך ברגשות כאב, כעס ותסכול. גירושין ופרידה הם משבר נפשי לכל בני המשפחה, לעיתים, אף טראומטי ובעל השלכות רגשיות קשות על בני הזוג, תחושות כישלון, כאב, צער ועצב, אובדן, בדידות, חוסר וודאות ועוד.

לפעמים, זו החלטה רק של אחד מבני הזוג, דבר שמעלה אצל בן הזוג השני גם תחושות של נטישה, חרדה, דחייה, חוסר אונים, השפלה ובעיקר פגיעה קשה בדימוי העצמי וההערכה העצמית שלו. בן זוג זה צריך לעבור תהליך של עיבוד והסתגלות למציאות החדשה בחייו. תהליך מורכב וקשה עבורו כך שלפעמים, יש צורך בטיפול כדי לעזור לו לעבור את התהליך ולאחות את השברים של חייו. רק לאחר קבלת ההחלטה המשותפת להתגרש ע”י שני הצדדים ניתן לפנות להליך הגישור.

נוצר שבר של מערכת משפחתית שהייתה מסגרת קבועה, יציבה ומאורגנת שהעניקה תחושת שייכות וביטחון. משבר הגירושין מזעזע את עולמו של הפרט, יוצר לעיתים, תוהו ובוהו בחייו ומקשה על תפקודו היומיומי. זהו תהליך של אבל על עבר וחוויות משותפות שצברו ביחד ולא יהיו יותר, על אובדן החלום והציפיות לעתיד משותף, פחד וחוסר וודאות מעתיד לא נודע, הפחד מבדידות וקשיי הלבד, כולל קשיים כלכליים.

פירוק הנישואין יכול להתנהל תוך מאבק משפטי ממושך, יקר, כואב ומיגע בבתי משפט, הפוגע בכולם, אך בעשור האחרון יותר ויותר תופס הליך הגישור את מקומו כדרך מכובדת ופחות פוגעת לסיום הנישואין.

הגישור מאפשר לבני הזוג , העומדים בפני גירושין, להיפרד בהסכמה ובכבוד. לפיכך, אחד התנאים לקיום הליך הגישור הוא רצון הצדדים לסיים את נישואיהם במינימום נזקים לכל הנוגעים בדבר. זהו הליך בו הצדדים מקיימים אותו מרצונם החופשי ויכולים להפסיקו בכל עת שירצו. הדברים הנאמרים בגישור נשמרים בסודיות, הן בין הצדדים, אלא אם כן, הוסכם אחרת והן כלפי כל גורם חיצוני אחר, כולל בית משפט. מטרת הגישור היא להגיע להסכם בנושאי הילדים ובדרך שיתוף הפעולה העתידי בגידול ילדיהם, המזונות, הרכוש וקבלת הגט.

המגשר המשפחתי הינו איש מקצוע ניטרלי, כגון, עובד סוציאלי או עורך דין, בעל הכשרה בגישור ולעיתים, אף בעל ניסיון רב בתחום המשפחה, הנישואין והגירושין, אשר דואג לטובת האינטרסים של בני הזוג וילדיהם ועוסק בהיבטים הרגשיים והמשפטיים לקראת הגירושין. המגשר אינו כופה את דעותיו ואף אינו מייעץ לצדדים. אם יש צורך, בני הזוג יכולים להתייעץ עם מומחים שונים במהלך ההליך לצורך קבלת החלטותיהם. תפקידו של המגשר לסייע בידי הצדדים ליישב את המחלוקות ביניהם תוך הסרת המכשולים ויצירת תקשורת ניאותה, זיהוי האינטרסים המשותפים ומציאת פתרונות מוסכמים.

תהליך הגישור נמשך מספר פגישות בהתאם למורכבות והנכונות הרגשית של בני הזוג. הפגישות מתנהלות, לפעמים, ביחד עם בני הזוג ולפעמים, בנפרד. מטרותיהן לזהות את האינטרסים השונים על מנת להיענות לצרכים השונים של כל בני המשפחה, ככל שניתן. ההסכם נקבע ע”י בני הזוג תוך ניהול משא ומתן ביניהם ומקבל אח”כ תוקף של פסק דין ע”י בית המשפט.

יתרונותיו של הגישור הם בכך שהוא יוצר יחסים הוגנים בין בני הזוג המבוססים על הבנה והערכה הדדיים ומונע מאבקים מיותרים, מריבות וכעסים, פגיעות הדדיות וכאבי לב וחוסך זמן וכסף רב. הסכם שנקבע ע”י בני הזוג על בסיס הבנה ופשרה ועונה על צורכיהם מבלי שהוא נכפה על אחד הצדדים – סיכויו להתקיים ולהיות מכובד גם בעתיד, ללא מעורבות בתי משפט והוצאה לפועל, גדולים יותר.

כמו כן, הוא מסייע לבני הזוג לעזור לילדיהם לעבור את משבר הגירושין, הקשה עבורם ומונע מהם נזקים ופגיעה מיותרת. הגישור מהווה בסיס חדש ליחסי הורות, המושתתים על כבוד ונותן לבני הזוג כלים במציאת פתרונות לקונפליקטים עתידיים. לפיכך, כשבני זוג מגיעים להחלטה להתגרש, מומלץ להם מאוד לפנות להליך הגישור כדרך יעילה, מכובדת ומוצלחת עבור כל בני המשפחה.

תגובות פייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *