היפה והחנון (העשיר) / אדמית פרא

תואר באוניברסיטה של החיים לעומת תואר בפילוסופיה, הצלחה כלכלית מוכחת לעומת תעודות על הקיר, ולמרות ההבדלים, האם קיים בכלל סיכוי הצלחה למערכת יחסים שכזאת? על זוגיות ופערי השכלה.

 

היא בדרך לדוקטורט והוא למד באוניברסיטה של החיים, עד כמה יכול להחזיק סיפור הפרברים הזה במערכת יחסים ארוכת טווח? על מזבח הכסף והאהבה, אנו נוטים לעתים לזנוח פרמטר חשוב בבחירת הזוגיות – השכלה. מאמנת הדייטים לי תום מתל אביב והפסיכותרפיסטית ומנהלת מכון “רעות” ברחובות, אריאלה מלצר, מנסות להעריך את הפערים על ספסל הלימודים ואילו תחליפים יכולים לגשר ביניהם בדרך לזוגיות הרמונית. “אני מכירה בנות שיעיפו גבר לאלפי עזאזל רק מפני שהוא לא אקדמאי” פוסקת תום. “גבר שסיים תואר אקדמי מוכיח יכולת למחויבות גבוהה, אחד שמסוגל להציב מטרה ולהתחייב להשגתה. מעבר לכך, אם הוא משכיל, יש לו סיכוי להכניס יותר כסף והוא יכול לפרנס אותך בצורה טובה יותר. העבודה של הגבר קשורה לערך העצמי שלו ואת לא תתביישי להראות אותו לחברות שלך כשהשאלה הראשונה שהן ישאלו אותך היא ‘מה הוא עושה?'”

תזרקי אותו! הוא שיפוצניק

תום מחזיקה בדעה כי גבר לא אקדמאי תמיד ירגיש נחות לעומת אשתו האקדמאית ובשל כך תמיד ינסה להקטין את האישה שלצידו. יחד עם זאת, כסף יכול בהחלט לעזור בחזית הזאת שכן במרבית המקרים כסף מכפר על היעדר השכלה בעיני הנשים. “רוב המיליונרים הגדולים לא היו באקדמיה, דוגמת ביל גייטס שלא סיים את התואר הראשון. אנשים כאלה שמוצאים בנות זוג שהסטאטוס האקדמי לא חשוב בעיניהן, יכולים לחיות בזוגיות נהדרת, אבל גם במקרה כזה, הגבר המצליח יסתכל תמיד על אשתו המשכילה מתוך צחקוק והתנשאות על כך שעם כל ההשכלה שלה, הוא זה שעושה את הכסף בבית. ‘יש לי אישה משכילה’ יהפוך למשפט שמציין סמל סטאטוס, כמו ‘יש לי אישה בלונדינית’. זה מקביל לגבר המזרחי שמתחתן עם האשכנזייה כי היא סמל סטאטוס”.

אגב, תום טוענת כי רצוי שתחום הלימודים שלך יהיה במדעי הרוח או שתסתפקי במשרת הוראה, כי אם את תותחית בהייטק זו בעיה. גם דוקטורט בפילוסופיה יכול להתאים להצלחת הזוגית הזו, כך שבעלך יוכל לנפנף בפני כולם “תראו כמה אשתי למדה ולא יצא מזה כלום” ולשמור את מצב הכוחות הרצוי בעיניו. נקודת נוספת שעל האישה המשכילה לקחת בחשבון היא המבט המתנצל שתעטה על פניה בכל אירוע חברתי. למרות שאין על מה להתנצל, אל תתפלאי אם תמצאי את עצמך מתנצלת בשבילו על זה שלמרות שהוא לא למד, הוא מאוד מצליח.

וכשהוא חסר השכלה וגם חסר אמצעים?

“במקרה כזה, זוהי מערכת יחסים שנדונה לכישלון. גם אם הוא חתיך הורס, זה לא יחזיק יותר משנה או שנתיים ברמה של ג’יגולו. למרות שגברים מחפשים הרבה פעמים אישה פחות משכילה ובעלת פחות אמצעים, נשים תמיד מחפשות מישהו בגובה העיניים או גבוה מהן. קשה למצוא זוגות שבהם הגבר לא משכיל ולא מרוויח ובכל זאת מעריץ את אשתו ומודה לאלוהים שהיא רוצה אותו. לאורך זמן לגבר קשה לסחוב את ההרגשה שהוא קטן. נשים לעומת זאת, עושות הכול כדי שהגבר שלהן לא יעזוב אותן לטובת אחרת”. לכן, מסכמת תום, הסיכוי להצלחה שתגשר על פערי ההשכלה גדול יותר כאשר האישה משכילה במקצועות שלא מכניסים כסף ואילו הגבר הוא המפרנס העיקרי, ברוב המקרים הוא גם זה שממן את הלימודים של אשתו על תקן תחביב שלה. במקרה ההפוך, בו הוא המשכיל והיא עקרת בית או זבנית בחנות בגדים, זה יחזיק אם היא עונה על מודל היופי הנחשק. להלן, נראית טוב פלוס ומעלה. זאת משום שאנחנו עדיין חיים בעולם בו בכל אירוע חברתי הערך הזוגי נקבע על פי מה הוא עושה ואיך היא נראית.

אריאלה מלצר, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית המנהלת את מכון “רעות” ברחובות, מדגישה כי אמנם מדובר בזוגיות לא נפוצה, אולם פערים בהשכלה לא חייבים להפריע לזוגיות אם יש אהבה שכמו תמיד, יכולה לגשר כמעט על הכול: “המחקרים מצביעים על כך שאנחנו בוחרים את הדומה לנו, לכן לרוב נמצא זוגות עם רמת השכלה דומה. עם זאת, כאשר בני זוג עם פערי השכלה נפגשים ונוצר קליק, זה שאינו משכיל יצטרך לספק מענים אחרים לצרכים חשובים לא פחות מהשכלה. למשל, הוא יכול להיות מצחיק, מאורגן, אחד שיודע להתמודד עם קשיים, הישרדותי, ותכונות אלה יענו על הצרכים של המשכילה שזקוקה למישהו שיטפל בה וישמור עליה. אז הוא אולי לא יהיה דוקטור לכימיה, אבל הוא יידע לתקן פנצ’ר”.

וזה יכול להחזיק?
“כן. הוא ייתן את החלק החשוב של האחראי והמארגן והיא זו שתיצור את הקשרים החברתיים ברמה הגבוהה. הם משלבים את זה כך כדי שבסופו של דבר הם ישלימו אחד את השנייה. למשל, היא לא תדבר איתו על הדוקטורט בכימיה כי יש עוד נושאים לדבר עליהם בחיים המשותפים, והוא יכול ללמד אותה דברים שלא כתובים בספרים כמו חוכמת חיים. השכלה לא בהכרח מלמדת על חוכמה ודווקא הוא יכול לפתוח בפניה אופציות שהיא לא ראתה. אופציות לא ורבליות כמו לקחת אותה למקומות כפריים שלא כתובים בשום מקום, רק משום שהוא יודע להתארגן בשטח. אם הוא מביא אל עולמה חלקים חדשים שהיא לא מכירה, היא תרגיש מלאה ומסופקת יותר וזה יענה על הצרכים שלה. ברגע שהיא תבין שהוא עונה על משהו אחר בנפשה, הצפייה התמידית שבן הזוג יהפוך אותנו לבעל ערך מתממשת והקשר הופך למשמעותי וארוך טווח”.

תגובות פייסבוק

תגובות

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *