• EMDR חרדות וטראומות

רבים מאיתנו נושאים בעולמם הפנימי חרדות וטראומות מאירועים שונים במהלך חייהם. חלקם של האירועים ממשיכים להשפיע על חיינו אף ללא ידיעתנו, אך הם, לעיתים, חוסמים אותנו מלהתפתח לכיוונים שונים ולתחומים שאנחנו רוצים בהם ואף גורמים לנו לתקיעות וסבל ומצוקה רבים.
המחשבות והזיכרונות מן האירועים הללו צפים ועולים, לעיתים, ללא שליטה ומעוררים מחדש את תחושת האיום והסכנה, גם כשלא נראית לכך כל סיבה ממשית במציאות העובדתית האובייקטיבית והיא זו שגורמת לתגובה מיידית ברמה הפיזיולוגית, המחשבתית והרגשית, דבר המפריע לתפקוד היומיומי.
במכון רעות ניתן לקבל טיפול בחרדות וטראומות ע”י מטפלת מומחית בתחום, בעלת הכשרה, ניסיון וידע רב בנושא. הטיפול ב EMDR נעשה בשילוב עם ביופידבק וטכניקות הרפיה שונות.

מהו טיפול באמצעות EMDR

רבים מאתנו  עברו משברים בחיים. ישנם משברים שמותירים את עקבותיהם ומשפיעים על תפקודינו היום יומי.
אנשים רבים חווים במהלך חייהם טראומות קטנות או גדולות. טראומות אילו מותירות צלקות עמוקות במוחם,  אינן נמחקות בקלות ומשפיעות על התפקוד היום יומי ועל איכות החיים.
שיטת EMDR פותחה בשנות ה 80 ע”י הפסיכולוגית ד”ר פרנסין שפירו.
הטיפול התמקד תחילה באנשים שעברו אירועים טראומטיים ופיתחו פוסט טראומה. בשנים האחרונות התפתחה  השיטה ומיושמת לטיפול במשברים, בסימפטומים הקשורים למצבי לחץ וחרדה, באירועי אובדן המשפיעים קשה על הפרט ועל יכולת ההתמודדות והתפקוד שלו, בפוביות, דכאון ובמצבים בהם – קיימת תקיעות אשר יוצרת הימנעויות, מחסומים  ופגיעה בתפקוד ובאיכות חיים הפרט.  

פירושו של EMDR –  – EYE MOVEMENT DESENSITIZATION AND REPROCESSING.
הפירוש: הקהיה שיטתית ועיבוד מחדש של הזיכרון הטראומטי באמצעות תנועות עיניים.
למעשה בעקבות הטראומה נוצרת מעין הפרעת זיכרון. הזיכרון הטראומטי שונה במהותו מהזיכרון הרגיל שלנו. בעוד שבזיכרון הרגיל תהליך הקידוד האחסון והשליפה הינו נורמטיבי, בזיכרון על רקע טראומה, תהליכים אילו מסולפים והזיכרון נשמר בצורתו הגולמית.
זיכרון טראומטי קפוא במעין “בועת זמן” ומשבש את חווית הזמן של האדם ונותן אשליה כשהוא נחווה כאילו הוא מתרחש בהווה.

זיכרון רגיל הוא גמיש, רצוני ומודע יותר מזיכרון טראומטי הנחווה כלא רצוני, נוקשה ולעתים לא מודע.
מטרת הטיפול היא לעזור למטופל לעבד את הזיכרון הטראומטי על מנת שיאוחסן באופן הולם ויהפוך לזיכרון נורמטיבי. עיבוד זה מאפשר לנרמל את החוויה המטרידה כך שלא תפריע לתפקוד היום יומי
סרוון שרייבר בספרו “ללא פרויד ללא פרוזק” ( 2009 ) מציין, שהעיקרון על פיו עובד EMDR הינו, שבכל אחד מאתנו קיים מנגנון טבעי של עיכול הטראומות  הרגשיות. מנגנון זה נקרא “מערכת הסתגלותית לעיבוד מידע”(Adaptive Information Processing
System   ). אלא שבנסיבות מסוימות מערכת הזיכרון מוצפת ואז המידע במקום שיעוכל, נחסם במערכת העצבים ונחרת בצורתו המקורית. המראות, המחשבות, הצלילים, הריחות, הרגשות, התחושות הגופניות – מאוחסנים בתוך רשת של נוירונים שלה חיים משלה. רשת זו מעוגנת במוח הרגשי, מנותקת מהחלקים הרציונאליים והינה לא פונקציונאלית. עיבוד ואינטגרציה של הזיכרונות הקשים או הטראומטיים – יביא להפחתת הסימפטומים או להיעלמותם.

בטיפול EMDR עובדים בשלושה מישורים:
א. עיבוד הזיכרונות הטראומטיים מהעבר המפריעים על ההתמודדות בהווה.
ב. עיבוד של אותם גורמים בחיי היום היום המשפיעים על הופעת סימפטומים שמפריעים לתפקוד.
ג. עבודה על התמודדויות עתידיות.
בתהליך הטיפולי אנו מתמקדים באירועים שמשפיעים על האדם בתפקודו בהווה.
העבודה הטיפולית היא עפ”י פרוטוקול מובנה בין 8 שלבים. במהלך הפעלת הפרוטוקול משתמש המטפל בגרוי ביליטראלי שהוא תזוזות העיניים או תיפוף.
תזוזות העיניים דומות לתהליך שנת REM – שלב השינה העמוקה בו האדם חולם. בעת החלום קיימות תזוזות עיניים. בעת תזוזות העיניים מתרחש תהליך העיבוד של המידע הקיים במוחו של הפרט.

ייחודו של הטיפול:
טיפול לטווח קצר וממוקד  (תלוי כמובן במספר ועוצמת האירועים הקשים שחווה המטופל) יחסית לטיפולים פסיכולוגים אחרים.
המטפל אינו מפרש את המתרחש אלא מנחה את המטופל.
טיפול העובד על הקשר גוף נפש תוך התמקדות בחושים השונים.
מבוסס על אסוציאציות חופשיות שעולות במוחו של המטופל בעת הפעלת תזוזות העיניים, ומעובדות ברצף מאסוציאציות קשות לאסוציאציות שקשורות לכוחות ומשאבי המטופל.

אריאלה מלצר- מכון רעות